bg

FITNESS NEDİR?

Fitnes kelimesi sözlüklerde “uygunluk, sağlık” olarak yer alır. Dilimize de fitness olarak girmiştir. Fit olmak demektir. Bilindiği gibi fit olmak demek orantılı olmak ödeşmek anlamlarını da içerir. Spor ve egzersizle uğraşanlar fit olmayı vücudun orantılı ve kuvvetli olmasını belirtmek için kullanırlar. Fit olan vücut orantılıdır, sağlıklıdır. Hastalıklara karşı dirençlidir. Kas ve kemik yapısı sağlamdır. Tüm organlar gerektiği gibi çalışır. Hatta ortalama verimliliğin daha da üzerindedir. Dolayısıyla fit vücut daha sağlıklı, iyi ve uzun yaşar.EGZERSİZ NEDİR?
Bir amaca yönelik hareketler bütününe denir. Vücudu çalıştırmak için yapılan hareketleri, idmanları egzersiz olarak adlandıracağız. Nefes açmak için yapılan egzersizler aerobik olarak dilimizde yer almıştır.

NİÇİN EGZERSİZ?
Sağlıklı olmanın anlamı hasta olmamak olarak bilinir. Oysa günümüzde sağlıklı olmanın anlamı daha fazladır. Fiziksel, zihinsel, sosyal, entelektüel ve ruhi görünüm sağlığının bütünü sağlıklı olmak demektir ki buna “wellness” diyoruz. WELLNESS olabilmenin gerekli koşulu dengeli bir diyet ve sağlıklı yaşama tarzını sağlayan egzersizdir.

EGZERSİZİN SAĞLADIKLARI BAŞKA NELER OLABİLİR?

EGZERSİZ KALBİ GÜÇLENDİRİR. Bunun doğal sonucunda, dinlenme anındaki ritmi azalır. Vücudun normal aktivitelerini sürdürebilmesi için kan pompalama işlevini yerine getirirken zorlanmaz.


YAKIT OLARAK YAĞLARI KULLANIR. Düzenli yapılan egzersizlerde vücut yakıt olarak yağları kullanır. Dolayısıyla verimli kilo kaybı ile güçlenen kaslar gündeme gelir.
KAN BASINCI AZALIR. Kuvvetli kardiyovasküler sistemde kan basıncı düşük olacağından yüksek tansiyon riskleri görülmez.

DAHA FAZLA ENERJİ KAZANILIR. Egzersiz yapan vücut, durağan bir yaşam süren vücuda nazaran daha fazla enerjiktir. Böylece günlük yaşamda yorgunluk hissi azalır, sevilen aktivitelerin yapılmasına olanak sağlanır.
KANDAKİ KOLESTEROL SEVİYESİ DÜZENLENİR. Düzenli egzersiz, kandaki yüksek yoğunluklu (HDL) lipoproteinleri arttırarak, düşük yoğunluklu (LDL) proteinlere oranını (HDL/LDL) değiştirerek dolaşım sistemi ile kalp hastalıkları riskini azaltır.

ENDORFİN SALGILANMASI ARTAR. Mutluluk hissi veren endorfin hormonunun salgılanması egzersizden sonra artar. Endorfin aynı zamanda ağrı sızı hissini azaltır.
Haftada üç kere sadece 20'şer dakika yapılan egzersiz size aşağıdakileri kazandırır.

DAHA İYİ BİR BEDEN
· Kapasitesi artmış akciğerler ve verimli çalışan bir kalp
· Atardamar sisteminde kan basıncının azalarak kalp hastalığı risklerinin azalması
· Verimli bir şekilde kilo kaybı
· Kuvvetlenen kemik yapısı
· Sağlıklı bir cilt
· Daha uzun ve daha iyi bir yaşam

DAHA İYİ BİR BEYİN
· Gelişen zihinsel performans ve düşünme yeteneği
· Pozitif bakış açısı
· Artan cinsel performans
· Daha fazla kendine saygı
· Rahat ve kesintisiz uyku
· Azalan endişe ve kuruntular
· Zeka gelişimi


Şunu unutmayın; Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

 

bg

iletisim

menu

 

 

haberler

sagmenu

 

basın