bg

Hap: vücut ve ruhun uyumu
Ki: İç enerji
Do: Eğitim yolu,sanatı
Hapkido: İnsan bedenini içindeki enerji ve ruhu ile birleştirme olayıdır.
HAPKİDO: RUH VE BEDEN EĞİTİMİ İLE YAPILAN, NEFSİ MÜDAFA SANATI gelir.


HAPKIDO TARİHİ

 

Hapkidonun tarihiyle ilgili çok çeşitli söylentiler mevcuttur. Biz Türkiye Hapkido Federasyonu olarak 11 yıllık yaptığımız çalışma ve araştırmaların sonucunda edindiğimiz bilgiyi sizlerle paylaşmayı uygun görüyoruz

Hapkido çok eski bir Kore savunma sanatıdır. Hapkido nun kökeni eski Çağlarda silla dönemine dayanır, Hapkido’ sanatının, gelişmesinde rahiplerden Kigong, meditasyon, düşürme ve kilit teknikleri, askerlerlerden silah, atlama ve düşüş, saray muhafızlarından gerçek hayatta kullanılabilen tekmeli yumruklu dövüş teknikleri kombine edilerek geliştirilmiştir.

Eski Kore savaşçılarının samnang isimli bir savunma sanatı yaptıkları söylenir bu sanat öylesine önemli ve detaylıydıki herkese öğretilmez, öğretilenler ise bölüm bölüm öğretilirdi. Japonların Koreyi işgal etmeleri ve yıllarca Kore kültürünü ve sanatını silip tahrip etmeleri sonucu samnangda silindi deniliyor. Korelilerin askeri eğitiminin bu sanat sayesinde geliştiği ve birçok savaşı bu sanat sayesinde kazandıklarınıda duymaktayız. Gerçi biz aynı söylentileri daha önce taekwondo içinde söylediklerini biliyoruz. Gerek Taekwondo gerekse Hapkido nun temelinin aynı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz Türkiyeye ilk geldiği yıllardaki yapılan Taekwondonun bu günkü Hapkidoyla birbirine çok yakın olduğunu görürüz. Teknik isimlerinin dahi aynı olduğunu görüyoruz, ancak Taekwondo ile Hapkido sitilleri arsında kolay geçiş olsun diye bir çok Hapkido eğitmeni aynı terimleri kullanırken bazıları ise farklılıktan yana tavır alarak çuçumsogi yerine hugul sogi demişlerdir. Milliyetçi Korelilerin ülke çıkarları için bir birinin işlerine karışmadıkları aksine birbirlerine destek vererek kendilerine yeni ekmek kapısı açtıkları, böylece ülkelerine çeşitli yollarla döviz girişi sağladıkları bir gerçek.

 

Yeni yetişen genç antrenörler gelişen teknoloji imkanları ile daha donanımlı ve gereksinimleri dahaiyi tespit ettikleri için, günümüz şartlarına göre Hapkidoyu daha iyi şekillendirmektedirler, Buda Hapkidoya çok önemli artı getirmekte ve Hapkidonun popülerliğini her geçen gün hızla artırmaktadır. Bu gün Dünyada söz sahibi Taekwondo üstadlarının Hapkidoyu ikinci bir branş olarak çalıştırdıklarını ve WHMAF federasyonunda yer almak için kulis faaliyeti yaparak bir birleriyle adeta yarıştıklarını görüyoruz.

 

Hapkido adı Choi Young Sul tarafından 1950 yılında verilmiştir. Ve Hapkido bu ad altında Kore’de Amerika’da Fransa’da,Japonya’da ve İngiltere’de hızla yayıldı. Bu yayılma ve tanıtımda 1970 liyılların Efsanevi oyuncusu BURUCE LEE ve hocalarından JE Han jee nin katkıları büyüktür. Korelilerin aynı yıllarda Taekwondo adının öne çıkmasını ve olimpiyatlarda bu ismin Korenin milli sporu olarak tanıtılması istemeleri Hapkidonun Uluslararası tanıtımında geri kalmasını sağlar, Ancak Kore Milli olimpiyat komitesi ve diğer spor bilimcileri Taekwondoyu olimpiyata sokarak taekwondonun tekniklerinin azalacağı sporun savunmadan çok yarışma sporu olacağını bildiklerinden hiç bir dönemde Hapkidoyu göz ardı etmemiş aksine Askeri ve polis okullarında hapkidonun gelişmesine kapı açmışlardır böylece İçte Hapkidonun gelişip güçlenmesini Dışta ise Taekwondo ile tanıtımı ve bütünleşmeyi sağlayarak başarılı bir spor politikası takip etmişlerdir. Günümüzde Avrupa ve dünyada çok popüler olan olimpik yarışma sporu taekwondo artık sadece madalya kazanım aracı olarak görüldüğünden ve kısa sürede Şampiyon sporcu yetiştirme planıyla hareket ettiğinden savunma özelliğini her geçen gün kaybetmektedir. Taekwondoya yıllarını veren emektarlar bu gidişe çözüm için Pumse musabakaları düzenleyip, Kılık kıyafetde farklı değişiklikler yapıp çeşitli yaptırımlarla taekwondoyu daha cazip hale getirmeyi amaçlamaktadırlar, Ancak Pumse musabakalarınında yeterli olmayacağını bilen Kukkiwonun yetkilileri yaklaşık 11 yıldır çok zengin içerikli ve seyirciyi doyuran sporcuyu savunma ve beceri tekniklerine zorlayan Hanmadang musabakası düzenlemektedirler. Hanmadang musabakalarında derece yapan sporcuların ve ekiplerin temelde hapkidoyla hazırlandıklarını ve böylece görüntüye ve estetiğe önem verdiklerini görüyoruz. Işte bu ve benzer nedenlerle Büyük taekwondo hocaları düne kadar gizli çalıştıkları Hapkidoyu artık gizlemiyor.ve WHMAF, hapkido federasyonunda yer alma gayreti içine giriyorlar.

Günümüzde farklı sitillerde Hapkido yapılmasına rağmen temelin de farklılık göremiyoruz. Bu farklılıkları hocaların kabiliyetleri ölçüsünde hapkidoyu zenginleştirmede kullandıkları kişisel beceri teknikleri olarak adlandırmak daha doğru olur, örneğin genç bir taekwondocu hapkidoya geçtiğinde taekwondoda uygulayamadığı özel bir ayak tekniğini hapkidoda rahatlıkla uygulayabilmekte buda görüntü açısından farklı bir zenginlik oluşturmaktadır. Yine yaşlı bir antrenör gençler gibi tekme atamayacağından kişisel tecrübelerini mevcut eşyaları silaha dönüştürerek ustaca kullanabilmektedir. Anatomi uzmanı antrenörler vücudun hassas noktalarını iyi tespit ederek bu alanda yeni savunma sistemi geliştirmekteler. Tüm bu gelişmeler Hapkidonun her geçen gün gelişmesine ve popülerliğinin artmasına yol açmaktadır.

Hapkido zengin içeriği ve geniş yelpazesiyle Çocuklara, yetişkinlere, bayanlara ve yaşlılara hitap eden son savunma sistemi olarak Ailenin tüm bireyleri tarafından aynı anda çalışılabilinir.Bayanlar, ileri seviyede öğrenciler,yaşlılar ve çocukları rahatlıkla hapkido yapabilirler. Hapkido’ yapanlar, Düzgün ve dik duran bir vücuta sahip olurlar, zinde kalmayı, dayanıklı ve güçlü olmayı aynı zamandada cesaretli olmayı öğrenirler.

 

HAPKİDONUN BENZERLERİNDEN FARKI

 

Hapkido geniş bir yelpazede; kol ve ayak eklem kilitlemeleri, fırlatma, Her türlü ayak teknikleri, el teknikleri ile akrobatik jimnastik, eğme, bükme ve sinir noktalarına baskı uygulama, tekniklerinin yanında ateşsiz her türlü silahı ustaca kullanmayı ve yaşadığımı ortamlarda, günlük hayatta kullanılan eşyaları birer silaha dönüştürmeyi öğretir.

Bir spordan ziyade meşru müdafaaya uygun bir sanat olduğunu söylemek daha doğrudur. Yaşa bağlı olmaksızın hem kadınlar hem de erkekler tarafından öğrenilebilir.

Hapkido yapmak isteyen her birey, Hapkidoda kendine uygun bir meteryal ve çalışma alanı bulabilir. Bayanların yelpazeyi, çocukların nuncakuyu, geçlerin jimnastik ve döğüş teknikleri, ihtiyarların bastonu, Asker ve polisin yakın savunma yanında Jop kullanmayı öğrenmeleri tercih sebepleri olabilir.

 

HAPKİDO GELİŞİMİ

 

Hapkido’yu bugünkü haline getirmekte Üç isim öne çıkar. Bunlar Young Sul Choi ,

Han Jae Ji ve Don Oh Choi ‘dir.

Young Sul Choi 1904’te Kore’de Yong dong köyünde doğdu. Bu yıllarda kore japon işgali altındaydı ve bu işgal sırasında ailesini kaybetti. Henüz 8 yaşındayken japon şeker tüccarı Morimoto onu evlatlık alarak Japonya’ya götürdü. Choi bu duruma hiç razı olmadı ve sürekli karşı koydu. Japonya’ya geldikten kısa süre sonra Morimoto artık dayanamadı ve onu Moji köyünde kendi haline bıraktı. Choi kendi başına Osaka’ya gitti ve bir süre dilencilikle geçindi. Burada polis onu bir budist tapınağında Kintaro Wadanabi adlı bir keşişe emanet etti. 2 yıl onun yanında kaldı. Japonyadaki hayat onun için hiç kolay değildi. Japoncası iyi olmadığından okulda problem yaşıyordu ve diğer çocuklar da onunla yabancı olduğu için dalga geçiyorlardı. Kintaro Wadanabi Choi’yu arkadaşı , Sokaku Takeda (1859-1943) nın yanına gönderdi. 11. yüzyılda Yoşimitsu Minamoto tarafından kurulmuş olan bu okula başlangıçta sadece Takeda ailesinin en yüksek dereceli Samurai’ları alınıyordu. Takeda kuralı bozdu ve ilk defa bir yabancı öğrenci aldı. Choi bundan sonraki 30 yılı Takeda’nın evinde geçirdi. Bu sürede Yoşida Asao takma adını kullandı. Toplam 3808 teknik öğrenen tek öğrenci oldu. Takeda’nın bir diğer ünlü öğrencisi de Aikido’nun kurucusu Morihei Ueshiba’dır. Japonyanın 2. dünya savaşını kaybedeceği belli olunca Takeda yemek yemeyi reddederek intihar etti. Ölmeden önce Choi’ya koreye geri dönmesini emretti. Dönüş yolunda bütün parası ve sertifikaları çalındı. Bir süre ülkesi kore’de pirinç kurabiyeleri satarak geçindi. Bir yandanda bir fabrikada kuyudan pompayla su çıkarma işinde çalışıyordu. 21 şubat 1948’de ödeme kuyruğunda başkaları onun hakkını almaya çalışınca kendini müdafaa etmek zorunda kaldı. Fabrikanın sahibinin oğlu ve müdürü 1. dan judocu Bok-sup Suh kavgayı görünce Choi’nin çok etkili bir sanatta usta olduğunu anladı ve onu hocası olmaya ikna etti. Usta Choi’nun ilk öğrencisinin Judo temelli olması hapkidonun gelişiminde önemli rol oynadı. Bütün tutuşlara ve judo fırlatmalarına karşı olan tekniklerin temeli buna dayanır. Sanatın adı başlangıçta Yawara idi adını birkaç kere değiştirdi, Yu Sul (yumuşak sanat) Yu Kwon Sul (yumuşak el sanatı) Hapki Yu Kwon Sul (evrensel enerjiyle birlik içindeki yumuşak el sanatı) 12 şubat 1951 de Choi ve Suh beraberce kore yu kwon sul hapki dojang adlı okulu açtılar. 1963’te Usta Choi bütün kore savaş sanatlarını çatısı altında toplayan kore KiDo birliğinin ilk başkanı oldu. 1982’de amerika birleşik devletlerine gidip oradaki hapkidocuları birleştirmeye çalıştı ancak arzusunu gerçekleştiremeden 1986’da 82 yaşında öldü.

 

 

bg

iletisim

menu

 

 

haberler

sagmenu

 

basın